About

FPS Agency, is a media company started operating in April 2013. By respectfully approaching to its country’s national interests, culture, history and traditions, FPS Agency reveals the multipolar world with its photoshoots.
Founder Mehmet Bilgin gained experience after first discovering Commodore 64 and Amiga PCs in the early 1990’s. During this period he implemented numerous free design projects. With the start of vebdizayn.com in 2002, Mehmet Bilgin began providing services professionally both in web design and hosting. His retirement in 2008 encouraged him to leave his retail business behind to start shooting semi-amateur photos with DSLR cameras. The next two years following 2010 Mehmet Bilgin was hired to photo shoot guests at Kral Pop Live Studios at Gebze Center. Currently working as a freelance photographer for BBC Türkiye,Camerapixo Magazine and videographer he still provides web design and hosting to his ongoing clients.

FPS Agency,  Nisan 2013’te faaliyete başlayan  bir medya kuruluşudur.FPS Agency, yayin yaptiği ülkenin ulusal çıkarlarına, kültürüne, tarihine ve geleneklerine saygili bir anlayişla, çok kutuplu bir dünyayi fotoğrafları ile anlatiyor.

Kurucu Mehmet Bilgin 1990 başlarında Commodore 64 ve Amiga PC ler ile tanışarak deneyimler kazanmaya başladı.Bu süre içerisinde birçok ücretsiz tasarım projesine imza attıktan sonra 2002 senesinde “vebdizayn.com”u kurarak profesyonel olarak web tasarım ve hosting alanında hizmet vermeye başladı.Bilgin 2008 senesinde emekli olduktan sonra önceki ticaret işlerini bırakarak tanışmış olduğu DSLR fotoğraf makinaları ile amatör çekimler yapmaya başladı.2010 yılına gelindiğinde Gebze Center ‘da Kral Pop Canlı Stüdyosuna  misafir olan sanatçıların fotoğraf çekimlerini Gebze Center adına 2 sene boyunca yaptı.Sonrasında BBC Türkiye ve Camerapixo Dergi’si için serbest olarak fotoğrafçılık ve video çekim alanında faaliyetlerini sürdürmeye devam eden Bilgin halen web tasarım-hosting alanında çalışmalar yapıp hizmet vermektedir.